piątek, 16 września 2016

Smoki

W projekcie jesiennym Klubu Polki na Obczyźnie przenosimy się do baśniowego świata, poznajemy mityczne istoty i przeróżne legendy. Ja dzisiaj opowiem o smokach w Wietnamie.


Smok (Rong, czy też Long) w Wietnamie jest postacią pozytywną, symbolizującą szczęście, moc i władzę. Zatem, jest postrzegany zupełnie inaczej niż w Europie. Smoki także wyglądają tutaj odmiennie. Są długie i wąsate. Mówi się, że wietnamski smok ma głowę wielbłąda, uszy bawoła (ja jakoś tych dwóch dojrzeć nie mogę), oczy ryby, ciało węża, łuski karpia, nogi tygrysa i pazury orła. Ilość szponów jest dość ważna u smoków w azjatyckiej kulturze (zależna od kraju, dynastii, dostojników przez których symbol danego smoka był używany) - w Wietnamie mogą one mieć od 3 do 5 pazurów. Podobizny smoków najczęściej ujrzymy w świątyniach, ale możemy je spotkać właściwie wszędzie, jak tego smoka z żywopłotu, w parku:


Ze smokiem wiąże się wietnamska legenda. Król Lac Long Quan, syn smoka który wyłonił się z wód przyjął za żonę córkę wróżki Au Co. Złożyła ona sto jaj, z których wylęgli się przodkowie wszystkich Wietnamczyków. Pewnego dnia Lac Lang Quan stwierdził, że potomkowie wróżki i smoka jak ogień i woda nie mogą żyć ze sobą w zgodzie. Rozdzielili swoje potomstwo, król zabrał na południe 50 synów, a królowa udała z pozostałą 50 na północ, w góry.  I tu zapewne nawiązujemy do podziału Wietnamu w przeszłości.


Smoki biorą udział w najważniejszych uroczystościach, takich jak święto Tet. Wczoraj mieliśmy tutaj Full Moon Holiday, czyli "dzień środka jesieni". Widziałam sporo smoków w częściach przewożonych na motorach. Ja wraz z klubową koleżanką Anią i jej towarzyszkami podróży - Gosią i Olą miałam okazję obejrzeć taniec smoków w dniu niepodległości. Taniec smoka (nazywany też tutaj tańcem lwa, czy jednorożca) robi wrażenie. Akrobatyczne popisy aktorów dzierżących smocze przebrania przyprawiają o niemałe zdziwienie.


Na koniec - smok występuje w wielu przysłowiach, na przykład:
"An nhu rong cuon, noi nhu rong leo, lam nhu meo mua" - w dosłownym tłumaczeniu - "je jak smok się wije, rozmawia, jak smok się wspina, pracuje jak kot rzyga". A naprawdę, tak mówi się o kimś, kto dużo żre, dużo gada, ale jest leniuchem. Bardzo mnie rozbawiło porównanie nieroba do rzygającego kota.:)

2 komentarze:

  1. Bajecznie wyglądają na zdjęciach więc już wyobrażam sobie jakie wrażenie muszą robić na żywo.A co do wierzeń i symboliki- strasznie tego dużo aż w głowie się kręci ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są piękne, to prawda. Uwielbiam światynie, smoki i wszystkie inne ciekawostki kulturowe :)

      Usuń